Złom Samochodowy na Parkingach

Jeszcze nie dawno prawdziwym dramatem była ilość rdzewiejących wraków starych aut. Stały one na parkingach, podwórkach, porzucane były w różnych miejscach. To się zmieniło wraz z przyjściem mody na recykling. Nagle okazało się, że opłacalne jest przetapianie złomu na stal. Stare samochody przestały być problemem, stały się dobrym sposobem na opłacalny biznes. Widać to chociażby po tym, jak wiele powstaje coraz to nowych auto złomów. Punkty złomowania aut są w każdym, nawet niewielkim mieście.

Ich obroty są na tyle dużym poziomie, że pomimo kryzysu, mają się dobrze. O czymś to świadczy. Zresztą do takich punktów trafiają przecież nie tylko auta stare. Znaczna większość aut złomowanych to auta stosunkowe nowe lub zupełnie nowe, tyle, że tak silnie uszkodzone, że nie opłaca się ich naprawiać. Zasadzie praktycznie nie ma co naprawiać. Wypadki na drogach to prawdziwa zmora tych czasów. Stan dróg a także nadmierna brawura połączona z brakiem wyobraźni, sprawia, że liczba wypadków stoi na zastraszająco wysokim poziomie. Uszkodzone w wypadkach nowe auta to też przy okazji niezastąpione źródło używanych części zamiennych. Nowe, oryginalne części do samochodów są bardzo drogie.

W przypadku aut kilkuletnich, naprawa takimi częściami się po prostu nie opłaca. Znacznie korzystniej jest kupować wtedy części zamienne lub właśnie części używane. To pozwala obniżyć koszt naprawy nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. To sprawia, że złomowanie aut jest opłacalne nie tylko ze względu na ceny złomu ale również ze względu na to, że z każdego złomowanego auta udaje się odzyskać wiele części, które jeszcze można sprzedać i to z zyskiem. Złomowanie aut jest więc opłacalne zarówno dla osoby, która się pozbywa problemu, dla osoby, która prowadzi taki skup złomu a także dla osób, które dzięki temu mają dostęp do tańszych części do aut.