Jak powstały wycieraczki samochodowe

To czym są  wycieraczki samochodowe, wie każdy, lecz zapewne tylko nieliczni znają historię ich powstania. Tym czasem tak powszechnie stosowane w autach wycieraczki zostały wynalezione przez Polaka. Józef Hofmann urodził się w Krakowie, w 1876 roku. Był synem muzyków, on sam również grał od najmłodszych lat na pianinie. Jednak ostatecznie zasłynął nie tylko ze swych zdolności artystycznych ale dał się poznać jako wynalazca. Opatentował łącznie aż 70 wynalazków min. spinacz i wycieraczki samochodowe. Do stworzenia wycieraczek zainspirował go metronom wykorzystywany do podawania tempa utworu. Projekt polskiego artysty został wdrożony do produkcji w zakładach Forda. Podobne projekty stworzyli również Mary Anderson, James Henry Apjohn i Gladstone Adams.

Wycieraczki najczęściej składają się z długiego i cienkiego paska gumy (pióropusza) mocowanego na metalowy lub plastikowy uchwyt. Konstrukcja ta jest mechanicznie przesuwana do zewnętrznej stronie szyby pojazdu. Początkowo wycieraczki mocowano do ręcznej dźwigni, którą uruchamiał kierowca z wnętrza pojazdu. Dziś ruch wycieraczki odbywa się przy pomocy silniczka z przekładnią, który załączany jest w razie potrzeby przez kierowcę lub przez czujnik deszczu.

Rozróżnia się dwa rodzaje wycieraczek samochodowych. Pierwsze z nich to wycieraczki przegubowe czyli tzw klasyczne lub tradycyjne, często zwane również szkieletowymi. Jest to starszy typ wycieraczek spotykany obecnie w starszych autach. Wycieraczki samochodowe tego typu mają metalowe stelaże z przegubami odpowiedzialnymi za równomierne dociskanie pióropusza do szyby. Charakterystyczne dla nich jest to, że strasznie głośno pracują. Drugi typ wycieraczek to bardziej nowoczesne wycieraczki bez przegubowe czyli płaskie, często zwane bezszkieletowymi. Wycieraczki stosowane obecnie w autach pracują zdecydowanie ciszej, w dodatku w czasie mrozów łatwiej jest je oderwać od szyby, nie korodują aż tak silnie jak te starszego typu. Oczywiście są niestety znacznie droższe, co odczuwamy przy ich wymianie.

Wycieraczki samochodowe należy wymieniać raz w roku. Niszczone są one bowiem przez wilgoć, promieniowanie UV oraz użytkowanie. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważne dla bezpieczeństwa jazdy są sprawne wycieraczki. Pogoda nie raz zaskakuje nas czy to opadami deszczu, nawet w pozornie pogodny dzień, jak i opadami śniegu zimą, gdy wydaje się, że niebo jest bezchmurne.